Techniki kontroli bólu skuteczne w terapii migreny u młodzieży

[Głosów:0    Średnia:0/5]

W leczeniu migreny u nastolatków metody kontroli bólu oparte m.in. na technikach relaksacyjnych mogą być skuteczniejsze niż terapia lekami - wskazują wyniki badań naukowców z USA. 

Migrena dotyka milionów dzieci i dorosłych na świecie. Najczęściej cierpią na nią osoby pomiędzy 20. a 50. rokiem życia, a wiek, w którym choroba rozwija się, to najczęściej 10-30 lat.

Ból migrenowy może być bardzo intensywny i zwykle dotyczy tylko jednej strony głowy. Może trwać od kilku godzin do trzech dni. Napady migreny pojawiają się z różną częstością, nawet do kilkunastu razy w ciągu miesiąca. Przedłużająca się migrena, czyli stan migrenowy, może trwać do kilku tygodni, wyczerpując chorego i zagrażając życiu.

Atakom towarzyszą nudności i wymioty, pojawia się światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki. Czasem pojawiają się też zawroty głowy, senność, zaburzenia mowy, drżenie rąk i pogorszenie ogólnej sprawności.

Migrena może być wywołana przez różne bodźce - działanie hormonów, zmiany pogody, hałas, perfumy, depresja, głód czy pokarmy zawierające tyraminę lub fenyloetyloaminę (czekolada, sery, cytrusy, musztarda, śledzie), a także konserwanty - nitraty i glutaminian sodu.

Lata badań nad tym schorzeniem zaowocowały licznymi metodami prewencji i leczenia migreny u dorosłych, ale nie u dzieci czy młodzieży.

Naukowcy z Ohio State University objęli badaniami grupę 30 nastolatków w wieku 12-17 lat. Wszystkie dzieci przechodziły przynajmniej 4 godzinne ataki bólów migrenowych od 2 do 8 razy w miesiącu.

Jak podkreśla prowadząca badania Connie Cottrell, niektóre dzieci miały tak silne ataki, że "płakały z bólu". Odnotowano też, że z powodu silnego bólu opuszczały średnio 5 godzin miesięcznie swoich rutynowych aktywności.

Doświadczenie trwało 16 tygodni. W czasie pierwszego miesiąca młodzi pacjenci prowadzili dzienniczek, w którym zamieszczali informacje na temat częstości i nasilenia bólów migrenowych. Następnie losowo podzielono ich na dwie grupy.

Połowie badanych podawano leki z grupy tryptanów, które oddziałują z receptorami serotoniny (związek pośredniczący w komunikacji komórek nerwowych w mózgu) i są jednymi z najnowszych środków stosowanych w leczeniu migreny u dorosłych. Działanie leków było kontrolowane przez naukowców raz na dwa tygodnie.

Druga połowa badanych została poddana opracowanej przez dr Cottrell tzw. terapii behawioralnej, która miała nauczyć młodych pacjentów kontroli bólu. Podręcznik do nauki metody dostarczał dzieciom informacji, jak rozpoznawać wczesne sygnały migreny oraz jak radzić sobie z czynnikami, które ja wywołują.

Dodatkowo technika opierała się na zastosowaniu metod relaksacji, metod radzenia sobie ze stresem i zasad tzw. biofeedbacku.

Biofeedback jest rodzajem treningu, dzięki któremu pacjenci mają poprawić stan swojego zdrowia i wpłynąć na zwiększenie aktywności w oparciu o odbiór sygnałów płynących z wnętrza organizmu.

Technika często wykorzystuje różne urządzenia elektroniczne, które informują pacjenta o stanie jego organizmu, na przykład o napięciu mięśni, tętnie czy temperaturze ciała. Następnie pacjent próbuje wpłynąć na zmianę różnych parametrów pokazywanych przez urządzenie.

W doświadczeniu nastolatki za pomocą termometru elektronicznego przymocowanego do dłoni mierzyły temperaturę zakończeń palców. Zostały też poinstruowane, jak zwiększać ciepłotę ciała, gdy temperatura spadała. Wzrost temperatury ciała jest związany z rozkurczem naczyń krwionośnych w mózgu, co zmniejszała ryzyko wystąpienia bólu migrenowego.

Po 16 tygodniu badań u 80 proc. dzieci poddanych terapii behawioralnej zaobserwowano spadek o ponad połowę liczby ataków migreny na miesiąc. Zmniejszyła się też o 80 proc. liczba godzin, w czasie których dzieci nie mogły z powodu ataku migreny uczestniczyć w codziennych aktywnościach.

"Leki z grupy tryptanów są obiecującym sposobem leczenia migreny u nastolatków, ale jeśli terapia oparta na kontroli bólu może być równie skuteczna, to pozwoli uniknąć szpikowania dzieci i młodzieży lekami".

Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*