pH – METRIA PRZEŁYKU

[Głosów:0    Średnia:0/5]

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
Przez nos wprowadza się pacjentowi elektrodę służącą do pomiaru stężenia jonów wodorowych (pH), której końcówka zostaje ustalona 5 cm powyżej zwieracza przełyku. Zmiany odczynu w przełyku są rejestrowane przez mały, przenośny rejestrator połączony z elektrodą. Zapis ten po skończonym badaniu jest analizowany przez komputer.
Badanie pH-metryczne może być prowadzone w systemie stacjonarnym tj. krótkoterminowym, w którym stosuje się metody prowokacyjne, aby wywołać refluks żołądkowo-przełykowy (zarzucanie treści z żołądka do przełyku). Inny sposób polega na całodobowej rejestracji odczynu w przełyku.
CZEMU SŁUŻY BADANIE?
Badanie pH - metryczne pozwala ocenić zmiany pH (stężenia jonów wodorowych) w przełyku. W 24-godzinej pH - metrii możliwe jest prześledzenie zmian pH w przełyku podczas zwykłych codziennych czynności pacjenta. W ten sposób można zidentyfikować wiele czynników środowiska naturalnego wywołującego refluks żołądkowo-przełykowy (zarzucanie treści żołądkowej do przełyku). W przyszłości może to posłużyć do eliminacji czynników wyzwalających refluks. 24-godzinna pH - metria przełyku jest najlepszym sposobem potwierdzenia lub wykluczenia choroby refluksowej przełyku i określenia jej zaawansowania. Jest także jednym z podstawowych badań w diagnostyce tej choroby. Przeprowadzenie tego badania umożliwia dobór odpowiedniego leku i ocenę skuteczności zastosowanego leczenia. Ma to istotne znaczenie, ponieważ u 30% pacjentów nie wykazujących cech zapalenia przełyku w oparciu o badanie endoskopowe występuje zarzucanie żołądkowo-przełykowe. Natomiast u 10%, u których rozpoznano zapalenie przełyku, nie ma zarzucania treści do przełyku. Poza tym nie istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy rozpoznaniem przepukliny rozworu przełykowego a chorobą refluksową przełyku.
WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

 • Ustalenie rozpoznania, ocena zaawansowania choroby refluksowej przełyku i ocena wyników jej leczenia.
 • Niewyjaśnione dolegliwości zamostkowe.
 • Podejrzenie choroby refluksowej u dzieci z nawracającymi infekcjami gardła lub oskrzeli (choroba refluksowa pod tzw. maską infekcji układu oddechowego).
 • Przed planowanym leczeniem operacyjnym z powodu choroby refluksowej.

Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

BADANIA POPRZEDZAJĄCE
Wskazane jest wykonanie uprzednio badań laboratoryjnych krwi (morfologia, aktywność transaminaz, stężenie glukozy i kreatyniny) badania EKG, panendoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego z pobraniem wycinka z przełyku na badanie histopatologiczne i badania USG jamy brzusznej.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
Nie ma specjalnych zaleceń poza odstawieniem niektórych leków na dwa dni przed badaniem (w niektórych przypadkach nawet do 7 dni przed badaniem). Do leków tych należą m.in. Ranigast, Famotydyna, Altramet, Sucralfat, środki alkalizujące, Metoklopramid, Spasmophen, Vegantalgin, Scopolan, Eufilina, Propranolol i inne tzw. beta blokery, Dopegyt, Prazosyna, Cordafen, Isoptin, Nitrogliceryna, Mononit, Sorbonit.
OPIS BADANIA

Zgodnie z przyjętymi zasadami najpierw wykonuje się badanie manometryczne (ustalenie miejsca, w którym dochodzi do zmiany ciśnienia - ujemnego na dodatnie w stosunku do ciśnienia atmosferycznego - jest dobrym sposobem lokalizacji dolnego zwieracza przełyku). Badający zakłada przez nos badanego sondę połączoną z pH - metrem, a jej końcówkę zatrzymuje około 5 cm powyżej dolnego zwieracza przełyku pacjenta. Pacjent wykonuje swoje codzienne czynności. Przy całodobowym badaniu pacjent prowadzi notatki dotyczące aktywności ruchowej, przyjmowanych posiłków i odczuwanych dolegliwości z dokładnym zaznaczeniem czasu. Po 24 godzinach zgłasza się ponownie w celu odłączenia urządzenia pH-metrycznego.
Wynik badania przekazywany jest w formie opisu.
CZAS
Badanie trwa około 24 godzin

INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE
Przed badaniem

 • Ostatnio przyjmowane leki.
 • Zaburzenia w oddychaniu przez nos, stwierdzenie polipów nosa.
 • Ciąża.
 • Cukrzyca.
 • Sklerodermia lub rozpoznanie u pacjenta innej choroby tkanki łącznej (kolagenozy).
 • Zabiegi na przełyku lub żołądku.
 • Palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu.

JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?
Nie ma specjalnych zaleceń.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU
Brak praktycznie powikłań. Może czasem wystąpić krwawienie z nosa, które zwykle samoistnie ustępuje.
Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.

Należy zapisywać czas i okoliczności wystąpienia dolegliwości, z powodu których przeprowadzane jest badanie (rodzaj spożywanych posiłków, rodzaj aktywności ruchowej, towarzyszące emocje).

Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*