Jak wybierać perfumy ?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Perfumy poprawiają nam nastrój i otaczają cudownym zapachem przez większość dnia. Aby jednak tak było, muszą być właściwie dobrane. Decydując się na flakonik nowego zapachu nie powinniśmy kierować się reklamą lecz własnym nosem, bowiem on w tym przypadku jest najlepszym pomocnikiem.

Historia perfum

Łacińska nazwa pefrum „per fumum” oznacza „poprzez dym”, co prawdopodobnie nawiązuje do czasów ich powstania a było to najprawdopodobniej wówczas, gdy człowiek odkrył ogień. Palące się drewno wydzielało charakterystyczną dla siebie woń. Tak zaczęto wykorzystywać kadzidła oraz pachnący cedr.
O pierwszych perfumach mowa była w czasach kultury starożytnego Egiptu. Wówczas Kleopatra zwykła napełniać swoją poduszkę płatkami róż, które gwarantowały jej spokojny i miły sen. Z czasem zapachy zaczęto wykorzystywać w lecznictwie.

Perfumy, wody perfumowane, wody toaletowe

W zależności od esencji zapachowej wyróżnić można perfumy, wody perfumowane oraz wody toaletowe, przy czym najwięcej substancji zapachowej znajduje się w perfumach, najmniej w wodach toaletowych. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dany zapach występuje tylko w jednej postaci. Jeśli zatem na rynku znajduje się zapach jedynie w wersji wody toaletowej, nie oznacza to, że ma ona mniej esencji zapachowej aniżeli w perfumach o innym zapachu.

Wybór zapachu

Każda osoba powinna wybierać perfumy indywidualnie. Nasz nos może rozróżnić co najwyżej cztery zapachy, które najlepiej skropić w wewnętrznej części ręki, a więc tam, gdzie skóra jest ciepła. Z decyzją warto wstrzymać się po upewnieniu się, czy dany zapach nam odpowiada. Dobrą propozycją zatem jest zaopatrzenie się w próbkę perfum i kupienie flakonika po przekonaniu się, że zapach się nam podoba i czujemy się z nim dobrze.
Właściwie dobrane perfumy poprawiają nam bowiem nastrój, dlatego nawet jeśli inni twierdzą, że ciężki zapach jest idealny na wieczór, a nam odpowiada do stosowania w ciągu dnia, nie powinniśmy z niego zrezygnować. Mając jednak na uwadze innych, nie powinniśmy używać zbyt dużej ilości perfum. Zapach może bowiem wywołać mdłości czy ból głowy.

Stojąc przed wyborem perfum najlepiej zacząć od zapachów lekkich, przezroczystych, i przechodzić stopniowo na inne ich odcienie. Perfumy ciemne są najcięższe, zatem powinny znaleźć się na końcu listy testowanych zapachów.

Wybierając perfumy warto zaopatrzyć się w dwa różne lecz pasujące nam zapachy. Takie naprzemienne stosowanie sprawia, że nasz nos nie przyzwyczaja się do jedynego zapachu, którego z czasem nie jest w stanie wyczuć. W takiej sytuacji nie czujemy zapachu naszych perfum. Wybierając jednak jeszcze jeden zapach, nasz nos otrzymuje nowe bodźce, które jest w stanie rozróżnić.

Jak używać perfum?

Perfumy stosujemy bezpośrednio na ciało. Najlepiej, jeśli oprócz perfum sięgniemy po kosmetyki w tej samej nucie zapachowej: dezodorant czy balsam do ciała. Jeśli jednak dana marka nie specjalizuje się w produkcji innych preparatów zapachowych, warto sięgnąć po dezodorant bezzapachowy i balsam o łagodnej woni.

Perfumy należy aplikować tam, gdzie krąży krew oraz wszędzie tam, gdzie chcielibyśmy być obdarzeni pocałunkami z ust ukochanej osoby. Miejsca erogenne są bardzo unerwione, dlatego tam właśnie perfumy utleniają się najbardziej a przez to pachną najdłużej.

Przechowywanie perfum

Jeśli zauważymy, że barwik perfum wytrącił się i opadł na dno jako osad to znak, że perfumy się zepsuły i należy je wyrzucić. Wpływ na to może mieć sposób ich przechowywania. Najlepiej trzymać je w ciemnym i chłodnym miejscu, na przykład w szufladzie sypialni. Niewskazane jest natomiast miejsce nasłonecznione, na przykład parapet w łazience, gdzie spora ilość kobiet zwykła trzymać swoje kosmetyki.

Decydując się na perfumy nie warto kierować się ich ceną. Może się okazać, że spodobają się nam perfumy w niewysokiej cenie zawierające w swoim składzie molekuły, których nam brakuje. Właśnie taki zapach jest dla nas najlepszy, trzeba jednak go znaleźć, co niekiedy zajmuje sporo czasu.

Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*