Jak rozmawiać z dzieckiem?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Porozumiewanie się z własnym dzieckiem nie zawsze jest łatwe. Są takie dni, że rozumiemy się idealnie, ale niestety są i takie, w których nasze argumenty, wydawałoby się słuszne, do niego nie docierają. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że duże znaczenie na reakcję dziecka mają nasze słowa, które do niego kierujemy oraz sam ich przekaz.

Sposób a nawet treść zdania, jaki kierujemy do dziecka ma ogromne znaczenie. W wielu przypadkach bowiem dziecko bywa przekorne, toteż chcąc postawić na swoim, w sposób zdecydowany przeciwstawia się temu, co mówimy. Tymczasem jeśli w umiejętny sposób przekażemy dziecku informację, możemy mieć pewność, że zostaniemy wysłuchani.

Dziecko, podobnie jak dorosły, lubi mieć prawo wyboru. Jeśli zatem damy mu szansę i możliwość zadecydowania, możemy mieć pewność, że nasze relacje ulegną poprawie.
W przypadku dziecka, które niewiele je, warto zapytać czy dziś na kolację zje parówkę czy musli. W ten sposób dajemy dziecku prawo wyboru. Dzięki możliwości podjęcia decyzji w niewielu przypadkach dziecko odpowie, że nie jest głodne.
Rodzice muszą być konsekwentni. Kiedy dziecko usłyszy, że ma prawo wyboru: sprząta w pokoju i wychodzi na plac zabaw lub nie sprząta i zostaje w domu, nie dajmy się przekonać, że w sytuacji, gdy dziecko nie posprząta, wyjdzie na zewnątrz.
I tu jeszcze jeden problem warty poruszenia: rodzice muszą znajdować się w jednym obozie, co oznacza, że jeśli mama nie zezwala, tata również.

Jeśli dziecko usłyszy od najważniejszej dla niego osoby, że to, co robi nie podoba się jej, może mieć pewność, że zastanowi się nad swoim zachowaniem. Poza tym otrzymuje ono informację, że negujemy jego postępowanie, nie zaś jego osobę.
Regularne hasła rzucane pod adresem dziecka, że jest ono niegrzeczne prowadzi często do trudności wychowawczych.

To niesłychane, jak umiejętne „podejście” dziecka może rozwiązać problem. Okazuje się bowiem, że jeśli chcemy o coś dziecko prosić, powinniśmy przekazać to w taki sposób, by dziecko poczuło, że może nam pomóc. Jeśli zatem nasza pociecha usłyszy, że mama ma kłopot, bo boli ją głowa a w pokoju jest głośno, damy szansę na rozwiązanie tego problemu przez dziecko. Nie mówimy wprost, aby było ono ciszej lecz pozwalamy mu do tego wniosku dojść samodzielnie.

Rozmowa z dzieckiem pomaga rozwiązać wiele problemów. Jeśli wyjście na plac zabaw zostanie poprzedzone rozmową o tym, jak długo możecie tam zostać z pewnością nie zakończy się atakiem histerii. Warto jednak przed opuszczeniem miejsca zabawy, o czym była mowa powyżej, dać dziecku znać, że czas się kończy i wkrótce opuścicie to miejsce. W sytuacji, gdy dziecko informowane jest o takim przebiegu zdarzeń, łatwiej jest mu zakończyć dobrą zabawę.

Rozmawiając z dzieckiem dajemy mu sygnał, że liczymy się z nim. Jeśli jednak pod jego adresem rzucać będziemy słowa, które odbiera jako zarzuty, nie liczmy na to, by wzajemne relacje były na dobrym poziomie.

Jednym z podstawowych błędów, jaki popełniają rodzice jest regularne negowanie zachowań swojego dziecka.
Wielu rodziców w sytuacji, gdy dziecko nie chce podzielić się zabawką czy przesunąć na ławce mówi: „zachowujesz się jak małe dziecko”. Okazuje się, że takie stwierdzenie może zachwiać równowagą naszej pociechy, które przecież dzieckiem jest. Otrzymuje ono wówczas komunikat, który utwierdza go w przekonaniu, że rodzic nie akceptuje tego, że dziecko jest sobą. Tymczasem rozmowę tę można przeprowadzić w łagodniejszy sposób, który skłoni dziecko do podzielenia się zabawką czy przesunięciem na ławce. Jeśli zaczniemy rozmowę od słów: „Widzisz, koledze też podoba się twoja zabawka. Może dasz mu na chwilę się nią pobawić?” sprawi, że dziecko poczuje się dumne z posiadania ładnego przedmiotu, którym będzie chciało się podzielić.

W żadnym wypadku nie powinniśmy porównywać swojego dziecka z innymi maluchami. Jest to zbrodnia na poczuciu własnej wartości dziecka, która wywołuje rywalizację i antypatię do innych osób.

Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*